Przejdź do głównej zawartości

Trochę wspomnień


1 czerwca to Dzień Dziecka, a zarazem dzień urodzin siostrzenicy. To także dzień wspomnień moich wykonanych robótek ,w szczególności tych robionych dla dzieci. Pamiętam pierwsze kroki robienia na drutach w szkole. Było to na zajęciach praktyczno- technicznych. Do wykonania szalika dla lalki mama dała mi czerwoną włóczkę. Nauczycielka bardzo powoli pokazała początek nabierania oczek na drut oraz przerabiania oczek. Szalik robiony był oczkami prawymi. Robiąc zrobił się statek -jednym słowem mnożyły mi się oczka. Po przyjściu do domu pokazałam moją pierwszą robótkę mamie. Kochana mama nie zastanawiając się kupiła mi fioletową sztuczną włóczkę ( takie tylko były dostępne w sklepie ) i pokazała mi jak to się robi. Szalik wykonałam jedno oczko prawe, drugie oczko lewe – czyli ściągaczem. Za tę pierwszą moją prace dostałam piątkę. Musiało upłynąć szmat czasu, abym nieco zmądrzała i dorosła do robienia moich małych dzieł. Wspomnienia podzieliłam na trzy okresy moich dawnych robótek: Pierwszy to czapki dla dzieci, drugi to sweterki dziecięce i młodzieżowe trzeci dla mamuśki czyli dla mnie. Pierwsza odsłona to czapki- jak wyszły, mogą ocenić dzieci. To one dawały mi natchnienie, kolor i styl. Przekonana jestem, że dziecko szczęśliwe jest wtedy, kiedy mama wykona coś oryginalnego dla niego i ono ma w tym swój mały udział.
Tęczowa czapeczka , komin, rękawiczki Gosiaczka. Wykonane z 100% wełny, ściągacz wykonałam warkoczem (wełna, kaszmir ) 






Wszystkie czapki wykonuję na pięciu drutach.

 Czapka i szalik wykonane z 100% cieniowanej wełny.





Neonowa czapka  wykonane z miłego w dotyku akrylu.




Czapka szalik wykonane na drutach w miłej dotyku akrylowej włóczki.




Smerfowa czapka wykonana na drutach nr 4 dla siostrzenicy.





Kominiarka dla maluszka wykonana z włoczki 50% wełna, 50% akryl. Wykończenie pompony w kształcie kwiatka ot taka moja wariacja.





Nastolatka siostrzenica poprosiła o wykonanie kompletu czapka, komin, rękawiczki szczegóły wykończenia to kwiatki.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szydełkowe Kreciki

    Czeskie Krtky wykonane na szydełku. Do zrobienia maskotek zainspirowała mnie koleżanka Grażyna wysyłając  mi zdjęcie. Dodatkowo kuzynka z Czech zapytała mnie czy nie zrobiłabym takich krecików dla jej dzieci. Cóż miałam powiedzieć - "nie"? Nie zastanawiając się długo zgodziłam się tym samym idąc na żywioł. Robiąc kreciki miałam tylko zdjęcia bez schematu ,a czasu nie było dużo. Uwielbiam robić zabawki na szydełku czy też na drutach. Sprawia mi to dużo frajdy, zabawy i ciągle uczę się czegoś nowego . Ograniczeniem jest oczywiście czas, ponieważ pracuję zawodowo, ale jak tylko znajdę go odrobinę daję się pochłonąć mojej pasji. Na wykonanie zużyłam 100 gram czarnej włóczki bawełna / akryl , 25gram różowej , trochę czerwonej, białej oraz jasno-szarej. Problem miałam z robieniem brzuszka, jednak jak na początek jestem zadowolona, chociaż mogło być lepiej. Wysokość mniejszego Kertka 16 cm, większy 24 cm  . Mam nadzieję, że małej Eli spodobają się zabawki :)

Hipopotam Hipolit

Podczas warsztatów z szydełkowania, które prowadzę dla młodzieży, jeden z uczestników poprosił mnie o poszukanie schematu Muminka lub jakiegoś hipcia, który wyglądem będzie przypominał postać ze znanej bajki.  Niestety, nie udało mi się znaleźć takiej zabawki zrobionej na szydełku razem ze schematem. :-( Postanowiłam więc, że jak wszystkie swoje zabawki sama zrobię takiego hipopotama, posługując się jedynie swoją wyobraźnią i umiejętnościami, a dodatkowo zapiszę schemat. Równoczesne panowanie nad szydełkiem i zapisywanie schematu jest czasochłonne, ale czego się nie robi dla swoich uczniów. Powiem Wam szczerze, że jestem z siebie dumna, ponieważ po raz pierwszy udało mi się rozpisać schemat maskotki spod mojego szydełka. Do wykonania hipopotama Hipolita (bo tak go nazwałam) użyłam włóczek firmy Kortopu Amigurumi: 150 gram szarej, 30 gram niebieskiej, 30 gram białej i 30 gram czerwonej. Maskotkę wypełniłam antyalergicznym wypełniaczem. Mój Hipolit ma 32 cm wysokości, przyodziany jest

Czapka smerfetka

           Powrót do robótek na drutach. Tym razem wykonałam jasno szarą czapkę smerfetkę dla siostrzenicy.  Taki mały prezencik.  Na wykonanie potrzebowałam  100 gram cienkiej milusiej włóczki  (wełna/akryl).      Wzór ryżowy    druty nr 2,75.    Długość 29 cm, szerokość 49 cm .   Oto właścicielka czapki. Prawda, że świetnie wygląda.